Answers

2015-04-25T23:54:41+08:00

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
Lets represent:
x=cost per bowl
y=cost per plate

y=0.5x

Now lets right the equation:
2x+3y=$1421
Substitute the current value for y
2x+3(0.5)=$1421
2x+1.5x=$1421
3.5x=$1421
x=$406

Each cost of bowl is $406, now lets find the cost of each plate
y=0.5x
y=0.5($406)
y=$203

Each cost of plate is $203. Hope this helps =)
0