Free help with homework

Why join Brainly?

  • ask questions about your assignment
  • get answers with explanations
  • find similar questions


Just divide the cost (total cost) by quantity;

example if you have 1 pack of candy( 20 pcs.) a cost of 1 pack is P50.00;

20pcs( cost of a pack)/P50.00 =0.4 cents each..

this time,you have  to add the expenses incurred upon purchasing and 
regular marked up, to come up a proper profit (net)...

0 0 0
i;m sory the figure must be in reciprocal..50/20=2.5P each...
The Brain
  • The Brain
  • Helper
Not sure about the answer?
Learn more with Brainly!
Having trouble with your homework?
Get free help!
  • 80% of questions are answered in under 10 minutes
  • Answers come with explanations, so that you can learn
  • Answer quality is ensured by our experts