Answers

2014-08-06T15:05:21+08:00
One apple costs 10 pesos >_<
0
2014-08-06T15:35:54+08:00
We let X be the cost of each apple and Y be the cost of each orange. We now have the equations: 4X + 3Y = 53 and 2X + Y = 23. To solve for X, we get the Y value in terms of X in the 2nd equation: Y = 23 - 2X. We now substitute the Y value in our 1st equation: 4X + 3(23 - 2X) = 53 --> 4X + 69 - 6X = 53 --> (Combining similar terms) 69 - 53 = 6X - 4X --> 16 = 2X --> 8 = X. Therefore, each apple costs 8 pesos.
1 5 1