Answers

2014-11-20T19:20:41+08:00

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
Let 'x' be the cost of 1 sharpener
      'y' be the cost of 1 ruler
------------------------------------------
-8 sharpeners cost 48
8x = 48
Divide the whole equation with 8
8x/8 = 48/8
x = 6
Sharpener costs 6 per piece
----------------------------------------
-7 rulers cost 28
7y = 28
Divide the whole equation with 7
7y/7 = 28/7
y = 4
Ruler costs 4 per piece
----------------------------------------
-Jenny bought 6 sharpeners and 5 rulers
6x + 5y = cost
6(6) + 5(4) = cost
36 + 20 = cost
56 = cost
------------------------------------
Therefore she spent 56.00
0
2014-11-20T19:27:09+08:00

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
Let
x-sharpeners
y-rulers

8x=48
x=6
The cost of each sharpeners is 6

7y=28
y=4
The cost of each ruler is 4

cost=6x+5y
cost=6(6)+5(4)
cost=36+20
cost=56

Therefore she spent 56 on 6 sharpeners and 5 rulers.

Hope this helps =)
0